Květen 2013: V rámci sledování promočních aktivit vybraných řetězců a výskytu akčních cen se česko-slovenská sales promotion agentura Sales House s.r.o. tentokrát zaměřila i na monitoring vytíženosti pokladen klíčových obchodních řetězců. Z průzkumu vyplývá, že vytíženost pokladen v Česku i na Slovensku je podprůměrná. Pokladny mají ve vybraných časových intervalech buď extrémní přetížení, nebo naopak vytížení minimální. V ČR i SR si nejdéle počkáte v Kauflandu. S pravděpodobností 42 % zde narazíte na pět a více čekajících. Naopak nejkratší dobu u pokladen strávíte v Česku v prodejnách definovaných jako „ostatní“ (Jednota, Terno, Makro). Zde s pravděpodobností 33 % bude před vámi maximálně jeden čekající. Na Slovensku je to pak řetězec Jednota s 30 %.
„Podle našeho průzkumu má zřejmě nejlepší optimalizaci pokladen v Česku řetězec Globus a na Slovensku Billa. V obou případech lze zaznamenat vyrovnaná procenta jak v přetížení, tak minimálním vytížení pokladen“, okomentoval výsledky průzkumu Juraj Fábry, ředitel agentury Sales House s.r.o. a dodává: „Řetězce by měly pracovat na vyváženosti pokladen tak, aby si zákazník mohl v klidu vyložit zboží na pás a případně ještě dokoupit pár maličkostí nacházející se v oblasti pokladen. Extrémní přetíženost může mít jen negativní dopady na vybraný obchod“.
Kde čekáme nejdéle?
V průměru je mezi obchody čtvrtina takových, kde je u nejvytíženější pokladny 5 a více osob. Nejhorší je situace u Kauflandu a Albertu, kde je 5 a více lidí zaznamenáno u čtyř obchodů z deseti. Ostatní řetězce se pohybují na úrovni dvou obchodů z deseti.
Podobně jako v ČR je v průměru mezi obchody necelá čtvrtina takových, kde je u nejvytíženější pokladny 5 a více osob. Nejhorší situace je opět u Kauflandu, kde je 5 a více lidí zaznamenáno u čtyř obchodů z deseti. Tesco a Ahold se pohybují na úrovni tří z deseti. Ostatní řetězce jsou v tomto hodnocení výrazně lepší.
Kde čekáme nejméně?
V průměru je mezi obchody zhruba pětina takových, kde je u nejvytíženější pokladny 1 nebo méně osob (tedy se v podstatě nečeká). Nejlepší jsou z tohoto pohledu "ostatní" prodejny (Jednota, Terno, Makro apod.), kde je volných pokladen třetina. Nejhůře je na tom Kaufland a Albert, o čemž vypovídá graf o přetíženosti. Billa a Tesco se snaží mít pokladny prázdné a Globus pracuje s pokladnami optimálněji - nemá mnoho "zbytečně" prázdných pokladen, ale také nemá dlouhé fronty.
V průměru je mezi obchody necelých 15 % takových, kde je u nejvytíženější pokladny 1 nebo méně osob (tedy se v podstatě nečeká). Je zde o trochu horší situace než v ČR. Nejlepší jsou z tohoto pohledu prodejny Jednota, kde je volných prodejen téměř třetina. Nejhorší je Tesco, kde jsou volné pokladny vysloveně výjimečné. Billa a ostatní prodejny se snaží vyvarovat extrémů - nemají často dlouhé fronty, ale ani úplně volné pokladny.
Kdy jsou pokladny přetížené?
Průzkum též potvrdil, že večerní či víkendové nákupy jsou typické pro obě země a tudíž čas strávený ve frontách se může vyšplhat na maximum. Nemusí to však znamenat, že je v obchodech nejvíce lidí, ale může být otevřeno méně pokladen než by bylo potřeba. V pátek a sobotu volnou pokladnu najdete jen stěží.
Monitorované řetězce ČR (počet návštěv): Albert (59), Globus (25), Tesco (69), Billa (78), Kaufland (48), ostatní (27)
Monitorované řetězce SR (počet návštěv): Ahold (24), Jednota (), Billa (61), Kaufland (33), Tesco (56), ostatní (39)
Monitoring pokladen probíhal od 1. 4. 2013 do 30. 4. 2013 ve výše uvedených řetězcích.